fbpx

Athletics

Central Athletics is dedicated to building teamwork and individual skills. Our teams compete in the Metropolitan Yeshiva High School Athletics League, playing different schools throughout the Tri-state Area.  Our teams include JV and Varsity Basketball, JV and Varsity Volleyball, JV and Varsity Soccer, Hockey, Softball, and Tennis.  We work hard throughout the season, practicing one or two times a week, strengthening our collective and individual abilities.  Our Director of Athletics, Lynda Smith, works diligently to support and promote our teams, making Central athletics an integral part of the school community.

2019-2020
Game Schedules

2019-2020
Team Rosters

JV VOLLEYBALL

  • Thursday November 7, 2019 at 6:30 PM
    @ NORTH SHORE 
  • Thursday November 14, 2019 at 6:45 PM
    @ SKA 
  • Wednesday November 20, 2019 at 6:30 PM
    @ HAFTR
  • Tuesday November 26, 2019 at 7:00 PM
    VS. FLATBUSH 
  • Thursday December 5, 2019 at 6:15 PM
    VS. SKA 
  • Tuesday December 10, 2019 at 6:30 PM
    VS. NORTH SHORE 
  • Monday December 16, 2019 at 7:15 PM
    @ FLATBUSH
  • Thursday January 30, 2020 at 7:00 PM
    VS. HAFTR

JV BASKETBALL

  • Thursday November 7, 2019 at 7:00 PM
    @ HANC 
  • Tuesday November 12, 2019 at 6:30 PM
    @ HAFTR 
  • Monday November 18, 2019 at 6:15 PM
    VS. FLATBUSH 
  • Thursday November 21, 2019 at 7:00 PM
    @ SAR 
  • Thursday December 5, 2019 at 6:30 PM
    @ RAMAZ 
  • Thursday December 12, 2019 at 7:30 PM
    VS. FRISCH 
  • Monday December 16, 2019 at 8:00 PM
    VS. MAAYANOT 
  • Wednesday December 18, 2019 at 7:30 PM
    @ FLATBUSH 
  • Thursday January 2, 2020 at 7:00 PM
    VS. HANC 
  • Monday February 3, 2020 at 6:30 PM
    VS. NORTH SHORE


VARSITY BASKETBALL

  • Thursday November 7, 2019 DH Game 2
    @ HANC 
  • Tuesday November 12, 2019 DH Game 2
    @ HAFTR
  • Monday November 18, 2019 DH Game 2
    VS. FLATBUSH 
  • Thursday November 21, 2019 DH Game 2
    @ SAR 
  • Monday December 2, 2019 at 8:00 PM
    @ NORTH SHORE 
  • Thursday December 5, 2019 DH Game 2
    @ RAMAZ 
  • Monday December 9, 2019 at 7:15 PM
    VS. FRISCH 
  • Monday December 16, 2019 at 6:30 PM
    VS. HAFTR 
  • Wednesday December 18, 2019 DH Game 2
    @ FLATBUSH 
  • Thursday January 2, 2020 DH Game 2
    VS. HANC Wednesday
  • January 29, 2020 at 7:00 PM
    VS. RAMAZ 
  • Monday February 3, 2020 DH Game 2
    VS. NORTH SHORE


VARSITY VOLLEYBALL

  • Tuesday November 5, 2019 at 7:00 PM
    VS. WESTCHESTER
  • Thursday November 7, 2019 DH Game 2
    @ NORTH SHORE
  • Wednesday November 20, 2019 DH Game 2
    @ HAFTR
  • Tuesday November 26, 2019 at 8:15 PM
    VS. FLATBUSH
  • Thursday December 5, 2019 DH Game 2
    VS. SKA
  • Tuesday December 10, 2019 DH Game 2
    VS. NORTH SHORE
  • Thursday December 12, 2019 at 8:30 PM
    @ HANC
  • Monday December 16, 2019 at 8:15 PM
    @ FLATBUSH
  • Tuesday December 17, 2019 at 6:30 PM
    @ SSLI
  • Tuesday February 4, 2020 at 6:45 PM
    VS. SSLI


JV VOLLEYBALL

KAYLA BRAND | 10TH | #32
ANAT EBBIN | 9TH | #10
PENINA FELDMAN | 9TH | #33
SARA FELDMAN | 9TH | #16
EMILY FROEHLICH | 9TH | #22
NICOLE GAVRIELOV | 10TH | #1
HANNAH GOLDENBERG | 10TH | #24
GABI LEFKOWITZ | 9TH | #5
KAYLA MOSKOWITZ | 10TH | #8
MORIYAH NURIELI | 10TH | #44
ELIANA SAMUELS | 9TH | #23
KAYLA SCHNEIDER | 10TH | #4
RIVKA SULLIVAN | 9TH | #50
GOLDIE TUCKMAN | 10TH | #21
SHOSHANA WEISS | 10TH | #34


JV BASKETBALL

DANIELLE ABELSON | 9TH | #51
EMILY BABAEV | 9TH | #21
ABIGAIL BADALOV | 10TH | #11
JULIETTE BADALOV | 9TH | #12
NATALIE BATUROV | 10TH | #30
AVITAL KALANTAROV | 9TH | #35
SARIT KATZ | 10TH | #0
RACHEL KOENIG | 10TH | #5
SHIRA KOPSTICK | 10TH | #25
LEAH REICHLIN | 10TH | #5
ELIANA SACKNOVITZ | 9TH | #15
LEBA WEISSMAN | 9TH | #23


VARSITY BASKETBALL

MICHAL ABRAHAM | 11TH | #40
EDEN BESALEL | 11TH | #25
ORIT BESALEL | 12TH | #21
ELIANA BRAND | 10TH | #32
DEENA FINK | 11TH | #33
ZOE FISH | 12TH | #20
DIANA GAVRIELOV | 12TH | #10
TALIA HAZAN | 10TH | #22
MEIRAV LANDSMAN | 12TH | #00
SARAH OPPENHEIM | 12TH | #44
SHAYNA ORLOW | 12TH | #12
AVIGAYIL PRINCE | 12TH | #11
STEPHANIE ROSS | 12TH | #42
GABRIELLA STEINBERG | 11TH | #4
ESTHER USTOYEV | 9TH | #3


VARSITY VOLLEYBALL

DANIELLE ABRAHAM | 12TH | #30
TALI CINAMON | 11TH | #31
KAYLA DECHTER | 11TH | #13
CARRIE EBBIN | 12TH | #77
SHIRA EBBIN | 11TH | #29
REBECCA FRIEDMAN | 12TH | #16
ELIANNA GANCHROW | 11TH | #19
LAUREN GILLER | 12TH | #18
EMILY KEEHN | 11TH | #20
OLIVIA PELLER | 12TH | #23
HILA RAHIMZADA | 11TH | #7
EMILY RAHMANFAR | 11TH | #42
SARAH ROSENFELD | 11TH | #27
REBECCA SILVERA | 11TH | #14
CAROLYN YAACOBY | 12TH | #3


9T3A2400-1

Athletics Forms:



Mrs. Lynda Smith

Mrs. Lynda Smith

Director of Athletics
718-479-8550 Ext. 135
smith@yuhsg.org