Our Faculty

A team of highly qualified, talented and widely recognized professionals are dedicated to nurturing our students as individuals in an atmosphere of open inquiry. Our faculty members include recipients of the Gruss Award, the Grinspoon-Steinhardt Award for Excellence in Jewish Education, the New York English Council’s Educators of Excellence Award, and the Toyota/National Science Teachers Association Tapestry Grant. Our teachers serve as role models for a new generation, and provide our students with personal attention and challenging academic experiences to help them realize their full potential. Our teachers’ investment and commitment continue long after our students graduate, as attested by the close relationships they maintain, and the advice, guidance, and unwavering support they provide.

CB-Neugroschl
Mrs. CB Neugroschl
Head of School
Beverly-Segal

Ms. Beverly Segal
Associate Principal

AA-circ

Mrs. Aliza Abrams Konig
Assistant Principal

Bracha-Rutner

Ms. Bracha Rutner
Assistant Principal

Daniella-Baratz

Ms. Daniella Hirt
Administrative Coordinator

Ofira-Bashiry

Mrs. Ofira Bashiry
Hebrew Language

Naomi-Bennun

Mrs. Naomi Bennun
Hebrew Language

Shulamith-Biderman

Mrs. Shulamith Biderman
Science, Attendance Coordinator

Yitzchok-Borenstein

Mr. Yitzchok Borenstein
Math

m-chop

Mrs. Miriam Chopp
Science

Yoni-Cohen

Mr. Yoni Cohen
Executive Director – Tuition & Budgeting

Georgia-Cohen

Mrs. Georgia Cohen
Foreign Language

Nachi-Cooper

Mr. Nachi Cooper
Technology and Transportation Coordinator

Michal-Davis

Mrs. Michal Davis-Savitsky
Israel Guidance Coordinator

Ruth-Fried

Mrs. Ruth Fried
Chair, Science Department

Laura-Fruchter

Ms. Laura Fruchter
Director of Academic Support, Chessed Coordinator

Aliza-Gewirtz

Mrs. Aliza Gewirtz
Director of Admissions

Alisa-Goldberger

Mrs. Alisa Goldberger
Office Manager

coming-soon

Rabbi Joshua Goller
Mashgiach Ruchani

Randee-Groveman

Mrs. Randee Groveman
English

Audi-Hecht

Mrs. Audi Hecht
Chair, History Department

David-Horstman

Mr. David Horstman
History

Richard-Isaacs

Mr. Richard Isaacs
History

Joshua-Jacoby

Mr. Shuey Jacoby
Executive Director

Marci-Karoll

Mrs. Marci Karoll
Director of Educational Technology

Amy-Katz

Mrs. Amy Katz
History

Rikki-Koenigsberg

Dr. Riki Koenigsberg
Science

Kimberly-Konzack

Ms. Kim Konzack
Chair, Math Department

Karen-Lavner

Mrs. Karen Lavner
Judaic Studies

Zvi-Lew

Rabbi Zvi Lew
Israel Guidance Advisor

Shani-Malitzky

Mrs. Shani Malitzky
Director of Student Life

Leah-Moskovich

Ms. Leah Moskovich
Student Activities Coordinator

Simone-Port

Mrs. Simone Port
Science

Elana-Raskas

Ms. Elana Raskas
Judaic Studies

Elana-Rand

Mrs. Elana Riback
English

Tova-Rosenberg

Mrs. Tova Rosenberg
Chair, Hebrew Language Department

Lisa-Rothstein

Ms. Lisa Rothstein
Chair, English Department

Elissa-Schertz

Ms. Elissa Schertz
Director of Institutional Advancement

Leah-Segal

Mrs. Leah Segal
Math & Science

Karine-Schauli

Ms. Karine Shauli
Art

Estee-Shor

Mrs. Estee Shor
Assistant to the Principals; Registrar

Lynda-Smith

Mrs. Lynda Smith
Director of Athletics

Josh-Strulowitz

Rabbi Joshua Strulowitz
Judaic Studies

Shlomo-Tiechtel

Rabbi Shlomo Tiechtel
Judaic Studies

Hadassah-Tirschwell

Ms. Hadassah Frankel
Judaic Studies

Keren-Weinberger

Mrs. Keren Weinberger
Director of College Guidance

Elie-Weissman

Rabbi Elie Weissman
Judaic Studies

coming-soon

Mr. Jason Williams
Science

Rena-Wolf

Mrs. Rena Wolf
Judaic Studies

Danielle-Wyner

Mrs. Danielle Wyner
Director of Guidance

Betty-York

Mrs. Betty York
Math

Ovia-Ziv

Ms. Oria Ziv
Learning Center Specialist